książki o słynnych kobietach do wykorzystania w domu lub na lekcji angielskiego

Witajcie Kochani,

Dziś znów przychodzę do Was z postem książkowym. Wiem, że wiele z Was czeka na coś typowo językowego i obiecuję, że w lutym coś nowego będzie, ale na razie to jestem na czasie z książkami … dla dzieci.

Przy dwójce maluchów nie mam kiedy zadbać o swój rozwój, więc dbam o ich i czytam dzieciom dużo po angielsku. Ostatnio wpadły mi w ręce książki z serii “Little people. Big Dreams” opowiadające o życiu słynnych kobiet. Językowo książki w sam raz jak dla mojej czterolatki. Widząc jej zainteresowanie wiem, że wcale nie jest za wcześnie na opowiadanie dziecku o słynnych kobietach. Oczywiście na jednej książce się u nas nie skończyło i o słynnych kobietach postanowiłam wiedzę przemycić jeszcze nie raz. Choć Ala na pozostałe książki z naszego zbioru jest jeszcze za mała lub raczej za słaba językowo to już wiem, że są to wartościowe pozycje -spraktykowałam je na zajęciach z angielskiego lub mam pomysł jak je w przyszłości wykorzystać.

Podrzucam więc i Wam informacje o czterech fantastycznych pozycjach opowiadających o słynnych kobietach, które możecie wykorzystać w edukacji domowej jak i w szkole:

  1. “Fantastically Great Women Who Changed The World” Kate Pankhurst Książka i ćwiczenia

Pięknie wydana książeczka, którą doskonale można wykorzystać na lekcji angielskiego. U mnie spraktykowane np. z szóstoklasistką. Każde dwie strony książki dotyczą jednej słynnej kobiety (jest ich w książce 13 i macie je wymienione na grafice). Książeczka napisana jest w Past Simple, w formie relacji (w tym roku to, w tym tamto) i różnych dodatkowych ciekawostek. Forma takiej encyklopedycznej notki, może wydawać się nudna, ale w języku obcym czyta się to łatwo i dzieciaki dużo rozumieją. Do każdej notki możecie sami zrobić ćwiczenia. Dodatkowo, dostępny jest do książki też activity book w którym znajdziecie sporo zadań typu labirynt, napisz własną historię, dorysuj, pokoloruj, rozszyfruj itd. Ćwiczenia w ciekawy sposób urozmaicą lekcję.

zdjęcie z „Activity book”

zdjęcie z „Activity book”

A teraz, mam dla Was newsa – książka Katie Pankhurst już niedługo (w połowie lutego) będzie dostępna po polsku pod tytułem „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat”.

  1. Seria “Little people. Big Dreams” Isabel Sanches Vagara

Seria książek o sławnych kobietach. Książki są pięknie wydane, w twardej oprawie i pięknie ilustrowane. Język jest prosty i jest go niewiele, tak po zdaniu, dwóch na stronę. Polecam więc najmłodszym czytelnikom. Jedna książka opowiada o jednej słynnej kobiecie, w serii jest wiele książek my mamy trzy : o Marie Curie, o Amelii Earhart, o Fridzie Kahlo.

  1. Usborne „Anne Frank”

Myślę, że o Anne Frank każdy słyszał. Książka Usborne Readers do czytania w domu. Na lekcję można by raczej wykorzystać tylko fragmenty. Książka składa się z 6 rozdziałów i ma 63 strony. Jest to pozycja dla średnio-zaawansowanych. Jeżeli chcecie ją mieć piszcie do mnie na epic.otlowska@gmail.com

  1. „Women is science” Rachel Ignotofsky

Ostatnia propozycja to przepięknie wydana, na papierze kredowym, w twardej oprawie książka o słynnych kobietach nauki. To wyjątkowy leksykon o ponad pięćdziesięciu kobietach, które odniosły sukces w różnych dziedzinach takich jak astronomia, fizyka, matematyka, inżynieria, botanika, biochemia, onkologia i innych. Znajdziecie tu postacie historyczne jak i współczesne. Książka to taka mini encyklopedia, więc nie czyta się tego od deski do deski. Ja jeszcze nie przeczytałam wszystkiego, ale zapewniam, że życie wielu z tych kobiet jest tak interesujące, że można by powieść napisać, więc pewnie i na lekcję języka ujdzie (zwłaszcza, że o każdej jest jedna strona tekstu). Myślę, że byłaby ciekawa na lekcję z licealistą i z dorosłymi oraz z osobami wyjątkowo zainteresowanymi daną dziedziną.

Książka jest pełna ciekawostek, tematyka różnorodna jak rożne i dziedziny nauki, jakimi zajmowały się jej bohaterki. Przyznam, że oprócz Marie Curie nie słyszałam o żadnej z wymienionych kobiet naukowców … o żadnej. Tak mi wstyd. Nie przeczytałam jeszcze wszystkiego, ale przeglądając całość żadne nazwisko mi się nie kojarzy. Przykładowe nazwiska to: Lise Meitner, Lillian Gilbreth, Emmy Noether, Edith Clarke, Alice Ball. Znacie? Ja nadrabiam zaległości i jestem tak zaskoczona i dumna zarazem, że kobiety odniosły sukces w wielu różnych dziedzinach nauki i wiele odkryć (zwłaszcza z dziedziny fizyki) zawdzięczamy im.
To jedna z tych książek, którą naprawdę cieszę się, że posiadam. Wiem, że tematycznie nie dla każdego, ale na mnie wywarła ogromne wrażenie.

5. „Goodnight Stories for Rebel Girls 1 and  2” Francesca Cavallo

Książki o których się nie wypowiem, bo nie posiadam i w rękach nie miałam, ale obie bardzo głośne. Część pierwsza została w zeszłym roku wydana w Polsce i jest szeroko polecana w Internecie. Sygnalizuję, że takowe też o kobietach są. Na pewno znajdziecie przeróżne na ich temat recenzje.

Jak Wam się podoba moje zestawienie? Coś byście dodali? 

UWAGA! UWAGA! Zdradzę, że mam ochotę podzielić się tymi cudownościami, nie wiem jeszcze tylko którą. Dajcie znać co Was kusi to w lutym fundnę konkursik, z własnej kieszeni bo normalnie każdą z nich warto mieć i chcę się podzielić wrażeniami.