cykl w 80 blogów : kraj w 10 słowach

„Opisz kraj w 10 słowach”.

 To najnowsze wyzwanie rzucone blogerom językowym w ramach akcji w 80 blogów. Tym razem i mi udało się dołączyć i dorzucam swoje trzy, przepraszam dziesięć słów.

(Więcej o akcji tu, a jeżeli prowadzicie bloga o kulturze lub języku jakiegoś kraju/ów to zapraszam do naszej grupy, piszcie na blogi.jezykowe1@gmail.com)

  1. Monarchy

Monarchia to słowo, które bardzo definiuje Zjednoczone Królestwo. Członkowie rodziny królewskiej wzbudzają ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców królestwa, co było choćby widać po niedawnym ślubie Księcia Harry’ego i Meghan Markle.

  1. The Queen

Nie ma monarchii bez królowej. Myślę, że mogę ją wymienić oddzielnie, gdyż to brytyjskość sama w sobie. Królowa jak wiadomo cieszy się w Anglii wielką estymą i poważaniem. Jest  obecnie najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. 

  1. Tea

Brytyjskość to także picie popołudniowej herbatki. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak narodził się zwyczaj five o’clock, czym jest low i high tea, jak herbata wyswobodziła kobiety z gorsetu to zajrzyjcie do mojego archiwalnego wpisu na ten temat (LINK) a jeżeli macie ochotę poznać słownictwo i idiomy związane z herbatą to zapraszam do tego wpisu (LINK)

  1. London

Stolica Anglii i Wielkiej Brytanii. Położony nad Tamizą, jest największym miastem Europy, jest także jednym z większych miast świata. Liczba mieszkańców Londynu (w granicach tzw. Greater London) wynosi około 8,2 miliona (2006) na obszarze 1607 km²; cała zaś aglomeracja londyńska, łącznie ze wszystkimi przyległymi miastami liczy ok. 20 milionów ludzi (obszar tzw. megalopolis). Londyn jest obecnie największym centrum finansowym świata, wyprzedzającym pod tym względem nawet Nowy Jork. Największymi atrakcjami Londynu są np. Tower of London, Big Ben oraz budynek Parlamentu, Katedra św. Pawła,  Tower Bridge, Pałac Buckingham oraz Muzeum Brytyjskie. Corocznie Londyn odwiedza około 30 mln. turystów.
Jeżeli macie ochotę przekazać wiedzę o Londynie dzieciom, to zapraszam na wpis o 13 książeczkach o Londynie dla dzieciaczków (LINK).

  1. Cultural Diversity

Różnorodność kulturowa to coś co również charakteryzuje Wielką Brytanię oraz wspomniany wyżej Londyn W Londynie około 20% mieszkańców pochodzi z Azji, Afryki i Karaibów co daje ogromny tygiel kulturowy, językowy, bogactwo smaków, kuchni, festiwali itp.

     6. Pub

O angielskim pubie też każdy słyszał a wiele z Was w nim było. Wyjście do pubu to wręcz sposób na spędzenie czasu, ale o tym też pisałam już na blogu (LINK).

    7. Fog

Mgła często spowija Wyspy Brytyjskie. Widać to nie tylko za oknem, ale też w języku. Polacy mają mgłę, opary ewentualnie smog a w języku angielskim też mamy opary – fumes, smog- smog, ale mgła to fog, mist albo haze. Istnieje też także taka mgła nad czajniczkiem – vapour. Poza tym słowa te tworzą też różne wyrażenia np.: a blanket/patch of fog /My mind’s in a complete fog/fog the issue / a mist of perfume /red mist / the mists of time/history, /You have steam coming out of your ears/ blog fog

    8. Chrysalism

 Na Wyspach również często pada. Językowo jednak pod względem nazw na opady deszczu wcale się nie wyróżniają (kiedyś pisałam o tym tu). Jest jednak pewne specyficzne słowo, które świadczy o tym, że gdy pada Brytyjczycy wola zostać w domu. Czy to prawda? Słyszeliście o słowie  chrysalism oznaczającym spokój, który się czuje, będąc w pomieszczeniu podczas burzy, przy wsłuchiwaniu się w strugi padającego deszczu. Fajne prawda?

    9. Opportunity

Możliwości. To kolejne słowo, które przychodzi mi do głowy zwłaszcza kiedy myślę o rynku pracy i karierze.

   10. Mind the gap

Na koniec ogłoszenie z metra oraz zdanie ze znaków w londyńskim metrze. Ostrzeżenie by uważać na przerwę między peronem a pociągiem bardzo kojarzy mi się z Londynem. Nie jest to oczywiście swoiste tylko dla Wielkiej Brytanii bo takie same ostrzeżenia słyszałam w metrze w Bostonie, ale londyńskie ‘mind the gap’ wraz z całą  z pocztówkami, naklejkami i kubkami z tym napisem bardzo mi się z Londynem kojarzą.

 

Chcecie poznać skojarzenia i słowa wybrane przez pozostałych blogerów to zajrzyjcie tu:

Angielski

Angielska Herbata: 10 arcybrytyjskich słówek
http://angielskaherbata.pl/2018/05/25/brytyjskie-slowka/

Englishake – 10 najważniejszych słów po angielsku
http://englishake.pl/2018/05/25/10-najwazniejszych-slow-angielsku/

Chiński
Biały Mały Tajfun – Yunnan w dziesięciu słowach
https://baixiaotai.blogspot.com/2018/05/yunnan-w-dziesieciu-sowach.html

Duński
Ukryty Kot – Dania w 10 słowach
http://ukrytykot.pl/2018/05/25/dania-w-10-slowach/

Fiński
Suomika – Finlandia w 10 słowach
https://suomika.pl/finlandia-w-10-slowach

Francuski
FRANG – Francja, Francuzi i ich dziwactwa w 10 słowach
http://www.frang.pl/francja-francuzi-i-ich-dziwactwa-w-10-slowach

Francuskie i inne notatki Niki – Francja w 10 słowach
https://notatkiniki.blogspot.com/2018/05/francja-w-10-slowach.html

Moja Alzacja – Co Alzacja zmieniła w moim życiu, czyli Alzacja w dziesięciu słowach
https://mojaalzacja.pl/alzacja-dziesiec-slow/

Français mon amour – Francja w 10 słowach
http://francais-mon-amour.eu/2018/05/francja-w-10-slowach-50-miesiecznica

Gruziński
Gruzja okiem nieobiektywnym – 10 słów, które na pewno usłyszycie w Gruzji
https://innagruzja.blogspot.com/2018/05/10-sow-ktore-na-pewno-usyszycie-w-gruzji.html

Hiszpański
Hiszpański dla Polaków – Hiszpania w 10 słowach i kilkunastu powiedzeniach
https://www.hiszpanskidlapolakow.com/o-hiszpanskim/hiszpania-typowe-skojarzenia

Irlandzki
W Krainie Deszczowców – Irlandia w 10 słowach
https://zyciewirlandii.com/2018/05/25/irlandia-w-10-slowach/

Niemiecki
Viennese breakfast – Austria w 10 słowach na „a”
http://viennesebreakfast.com/ austria-w-10-slowach-na-a/

Rosyjski
Dagatlumaczy – blog o tłumaczeniach i języku rosyjskim – Rosja w 10 słowach
http://www.dagatlumaczy.pl/rosja-w-10-slowach/

Szwedzki
Szwecjoblog – Szwecja w 10 słowach
https://szwecjoblog.blogspot.com/2018/05/szwecja-w-10-slowach.html

Turecki
Turcja okiem nieobiektywnym – Turcja w 10 słowach
https://innaturcja.blogspot.com/2018/05/turcja-w-10-sowach.html