Dodatki płacowe – perks, bonuses itp


W dzisiejszych czasach, zwłaszcza jeśli pracujemy w dużej firmie, za naszą pracę prócz wynagrodzenia  (remuneration /compensation) otrzymujemy też różne inne dodatki płacowe (allowances). Niektórzy prócz podstawowego wynagrodzenia otrzymują prowizję (commission).
Najogólniej dodatki można podzielić na dwa rodzaje: dodatki pieniężne, czyli premia (bonus) oraz wszelkie inne dodatki niepieniężne (fringe benefits / perks). Dodatki niepieniężne to np. służbowy samochów (company car), telefon służbowy (bonusem jest jak się go nie ma ha ha), ubezpieczenie na życie (life insurance), prywatna opieka medyczna (private health insurance), prywatne ubezpieczenie emerytalne (pension scheme). Ogólnie, te dodatki są przeróżne. Mogą to oczywiście też być towary jakimi wasza firma handluje (chociażby możliwość tańszego zakupu w specjalnych 'sklepach’ pracowniczych). Niektóre firmy dają nawet możliwość kupna akcji spółki po niższych cenach (share-option).
Jeśli chodzi o premię, to zazwyczaj jest to premia zależna od wyników (performance-related bonus).

Dajcie znać w komentarzu czy u Was w pracy są jakieś ciekawe perks?

Uwaga na słowo allowance! Ma sporo znaczeń w formalnym i biznesowym języku. Jak nie jesteście pewni, to nim nie szarżujcie bo możecie się przejechać. Allowace może być jak wyżej dodatkiem, niekiedy ulgą,  a także dodatkiem na pokrycie kosztów podróży i zakwaterowania, dietą (służbową). Natomiast allowance for trade receivables to odpis aktualizujący należności usług handlowych.

Spodobał Ci się ten wpis? Polub więc mojego bloga na Facebooku lub zapisz się na newsletter.

Tags: