Gra w rymy, poszukiwania, kolory

Pierwszy raz na swoim blogu pokażę Wam stworzoną przez siebie grę. Ma ona w sobie element scavenger hunt, choć nie musi być wykorzystana na dworze. Przede wszystkim jednak jest to kontynuacja moich rymowanych zgadywanek. Wcześniej pokazywałam wam rymowane zagadki do piosenki „Walking in the jungle” (link) oraz zagadki o innych zwierzętach (link). Tym razem zagadki będą dotyczyły kolorów. Grę można jak najbardziej przeprowadzić w domu z jednym dzieckiem, jak i w klasie z grupą.

Co będzie Wam potrzebne? :

– rymowane zagadki z pliku dostępnego na końcu wpisu

zielona sałata (zabawka sałata, prawdziwa sałata czy wydrukowany obrazek)

– coś niebieskiego

– coś brązowego

samochodzik z czarnymi kołami

fioletowe koło

żółty kurczaczek (zabawka lub obrazek)

czerwone jabłko (zabawka, realia lub obrazek

różowe pudełko (niestety najlepiej prawdziwe)

Mój zestaw przedmiotów do wykorzystania w grze wygląda tak:

fotor_(52) 1-min

Jak grać?

Należy wydrukować  w kolorze zagadki z pliku i porozcinać. Można zalaminować dla utrwalenia.

Tak wygląda pierwsza strona pliku z zagadkami:

1

Zabawa polega na odpowiedzeniu jaki kolor jest rozwiązaniem danej zagadki i znalezieniu rzeczy w tym kolorze. Obok tej rzeczy będzie karteczka z symbolem zgadniętego koloru oraz kolejna zagadka. Zagadki zrobione są tak, że odpowiedź (kolor) jest zawsze ostatnim słowem w zagadce i się z nią rymuje, poza tym sama zagadka naprowadza na dany kolor lub rzeczy w tym kolorze.

Zaczynamy oczywiście od zagadki z symbolem start, która brzmi:

„Some people love the colour of lettuce. You know what I mean, the colour is ….” Kolor sałaty jest oczywiście zielony, poza tym słowo green rymuje się z mean, więc mam nadzieję, że dzieciom uda się zgadnąć. Zawsze możecie podpowiedzieć, przynajmniej na początku, gdy sam sposób zabawy nie jest jeszcze znany. Jeśli zgadną, że green, możecie podpowiedzieć, że jest to taki kolor jak sałaty i że teraz trzeba znaleźć sałatę (ja mam rekwizyt, ale może być np. wydrukowane zdjęcie sałaty).

Wszystkie rzeczy z zagadką z odpowiadającym kolorem „chowacie” po całej klasie, pokoju czy mieszkaniu przed rozpoczęciem zabawy. Rozwiązanie zagadki startowej doprowadza nas do zielonej sałaty, przy której znajdziecie taką oto zagadkę:

„Now you are on your second clue. Find something the colour …”

Pamiętajcie, że nazwa koloru ma się rymować. Co się rymuje z clue? Blue

Szukacie więc czegoś niebieskiego (dzieci szukają), co będzie miało obok siebie rozwiązanie (blue) oraz kolejną zagadkę. :

fotor_(53)-min

„Having fun please don’t frown. The next clue is near something …”

Rozwiązanie to … brown. Dzieci szukają czegoś brązowego z karteczką z rozwiązaniem. Będzie to karteczka z brązowym kwadratem i kolejna zagadka. itd

fotor_(55)-min

Rozwiązujecie tak zagadki do końca aż dojdziecie do ostatniej, której rozwiązaniem jest różowe pudełko. W pudełku umieśćcie nagrody np. naklejki.

Mam nadzieję, że w miarę jasno wytłumaczyłam jak moje rymowanki zgadywanki wykorzystać. Dajcie znać jak się spodobało Waszym dzieciom lub uczniom.

PLIK ZE ZGADYWANKAMI TU.