Londyn w trzynastu odsłonach. Książki

Witam Was w 2018. Na blogu, jeszcze nie miałam okazji życzyć Wam wszelkiej pomyślności z okazji Nowego Roku! Oby był szczęśliwy i pomyślny.

Jak tam postanowienia z 2017-stego? Udało się zrealizować? Poprzedni rok był dla mnie wyjątkowo udany i obfitował w wiele zmian w życiu prywatnym. Na ten rok nie planuję już niczego specjalnego , choć marzy mi się jakiś wyjazd, choćby na weekend do Londynu. Na razie nie mogę zostawić młodszej ani na jeden dzień a po Londynie chodzę palcem po mapie a właściwie … palcem po książce. Starsza ma jakiś szał na mapy i puzzle w kształcie kontynentów i postanowiłam to wykorzystać pokazując jej książki z geografią w tle. Po polsku królują te z serii „Oto jest … (Paryż, Londyn, Monachium itd.)

Wśród angielskojęzycznych książek królują oczywiście te o Londynie i dziś właśnie chcę Wam pokazać naszą ich kolekcję. Jej wielkość to wyraz mojego szaleństwa, bo mam ich mnóstwo a na wiele z nich moja starsza jest jeszcze za mała i raczej opowiadam jej o tym co jest na obrazkach niż czytam tekst. Niemniej jednak, o stolicy Wielkiej Brytanii warto i wiedzieć i mieć jakieś książki w swojej biblioteczce, bo o Londynie można poopowiadać w szkole lub na prywatnych lekcjach.  Przychodzę do Was z książeczkami, które mogą być inspiracją nie tylko dla mam, ale i dla nauczycieli.

  1. Steve Antony “The Queen’s hat”

Pierwsza propozycja jest zdecydowanie najłatwiejsza, dla dzieci od zera do 2 lat. Zobaczycie w niej królową, której wiatr zwiewa kapelusz i goni go ona po całym Londynie. Tekstu niewiele, za to ważnych budowli Londynu całkiem sporo.

  1. Jean and Gareth Adamson „Topsy and Tim in London” wyd. Ladybird.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą niewielkich rozmiarów książeczką. Tytułowe rodzeństwo wyjeżdża na tydzień do Londynu i razem z rodzicami zwiedzają to miasto. Książeczka to relacja z tej podróży, widzimy co dzieci zwiedzają każdego dnia. Podoba mi się bo jest w niej sporo dialogów a dzieciaki zwiedzają więcej niż tylko sztampowe atrakcje miasta, więc prócz The Tower of London, The London Eye czy Big Bena mamy tu również np. Kew Gardens, The Natural History Museum czy plac zabaw w Kensington Gardens. Na końcu książeczki znajdziemy narysowaną dość szczegółową mapę.

  1. James Mayhew “Katie in London”
  2. James Mayhew “Katie’s Christmas in London”

Obie książki Jamesa Mayhew to prawdziwe edukacyjne perełki. Z serii o Katie mamy jeszcze „Katie and the Impressionists”. Jeżeli jeszcze nie znacie tej serii to poszukajcie ich recenzji na blogach i U-tubie. W londyńskiej części przygód Katie spotykamy ją i jej brata podczas zwiedzania Londynu. Ich babcia zasypia na ławce a na dalsze zwiedzanie miasta zabiera dzieci lew – pomnik z Trafalgar Square, który ożywa kiedy dzieci się na niego wdrapują. Książeczka nosi podtytuł  „The best tour in London” i właśnie taką ma formę – formę podróży z przewodnikiem po Londynie. Jest napisana dość prostym językiem i właśnie w formie takiego przewodnika. „The lion took them to….” (…) „Next the lion took Katie and Jack…”  „The lion decided to take them…”. Forma jest prosta, ale nie jest to bynajmniej wadą. Dla młodszych czytelników jest to świetna pozycja pomagająca odkryć kolejne atrakcje miasta. Na końcu książki jest bardzo prosty szkic-mapka miasta z zaznaczonymi ‘odwiedzonymi atrakcjami’

„Katie’s Christmas in London” opowiada o tym jak rodzeństwo zostaje pomocnikami świętego Mikołaja i roznosi prezenty do londyńskich domów, również do rodziny królewskiej. Ilość tekstu w obu książkach jest podobna, ale część świąteczna jest już bardziej bajeczką, przygodą a nie przewodnikiem, tu Londyn jest jakoby w tle.

  1. Lauren Child „Charlie and Lola. We completely must go to London”

Któż jeszcze nie słyszał o Charliem i Loli. Książeczek, także z drugiej ręki możecie znaleźć np. na Allegro całe mnóstwo. Przygody rodzeństwa możecie też znać z kreskówki. Nie jestem ich wielką fanką, ale część o Londynie musiałam mieć (zwłaszcza, że kosztowała 8 zł 😉) Ciekawa, łatwa w odbiorze już dla przedszkolaków, dużo dialogów, zresztą zobaczcie sami:

  1. Salvatore Rubbino „A Walk in London”

Kolejna relacja ze zwiedzania Londynu. Tym razem większą czcionką napisany jest główny tekst, akcja książki a mniejszą czcionką, na ilustracjach są zawarte ciekawostki i dodatkowe informacje o miejscach przedstawionych na ilustracjach. Dodatkowych informacji jest naprawdę dużo. Myślę, że książka zainteresuje dzieci szkolne.

  1. Rob Lloyd Jones i Barry Ablett “Usborne Flap Book. See Inside London”.

O serii “See inside” od Usborne pisałam Wam już tu. W części o Londynie, miasto pokazane jest w różnych okresach historycznych. Mnóstwo informacji i okienek do otwierania. Wszystko od strony historycznej, więc raczej dla starszych, szczególnie zainteresowanych i ciekawych nietypowego słownictwa.

  1. „My first London bus”, „My first London taxi”

Na koniec dwie zdobycze z TK Max. Kartonówki już dla niemowląt, ale i starsze dziecko będzie zainteresowane, bo jest tu sporo rzeczy do odnalezienia.

Activity books

Wydawnictwo Usborne oferuje mnóstwo tzw Activity books o Londynie, czyli książeczek z naklejkami i zadaniami do robienia. A oto co mamy:

  1. “Usborne first sticker book London”

Typowa naklejanka. Na każdej stronie obrazek z danego miejsca w Londynie a na końcu książki mnóstwo naklejek do uzupełnienia obrazka według własnego uznania. Pozycja dla najmłodszych, tekstu nie ma prawie wcale.

  1. “Lots of things to spot in London”

Mój faworyt z activity booków. Na każdej stronie mnóstwo rzeczy do wyszukiwania. Wyszukiwanki nie tyko w formie obrazków, ale głównie pytań, więc język też się ćwiczy. Ponadto, mamy 6 stron z różnymi zadaniami np. labirynty, kolorowanka itp. Do części ćwiczeniowej załączono naklejki.

  1. The London activity book”

60 stron zadań dla starszych przedszkolaków i dzieci szkolnych. Labirynty i inne zagadki są tu najtrudniejsze, jest gra planszowa i bardzo dużo kolorowanek. Zadania są bardzo ciekawe, można urozmaicić lekcję kulturową. Jeżeli chodzi o kolorowanki to mi się nie podobają wcale, jakieś takie te rysunki pokraczne, nie w moim stylu. Książka cała czarno-biała.

  1. “London colouring book”

32-stronnicowa kolorowanka. Minus, że tak mało ma stron. Jest to niby tylko i wyłącznie kolorowanka, ale ma sporo dodatkowych informacji oraz polecenia jak co kolorować typu „London fire oficer. Yellow helmet. Yellow stripes. Dark red uniform”.

  1. Things to spot in London sticker book”

Pozycja niewielkiego formatu, ale w środku bardzo dużo tekstu. Książeczka zawiera opisy znanych zabytków Londynu. Do opisanego zabytku trzeba nakleić pasującą naklejkę. Po naklejeniu wychodzi broszurka o zabytkach Londynu, sporo informacji. Pozycja dla starszych.

To wszystko z naszych zbiorów. Znacie te książeczki? Macie coś innego. Koniecznie  dajcie znać!

Chcecie zobaczyć więcej zdjęć? Potrzebujecie pomocy w doborze idealnej książki dla swojego dziecka. Napiszcie do mnie na facebooku lub na epic.otlowska@gmail.com Dołączcie do grupy Epic – książki dla dzieci.

Mam nadzieję, że spodobał Wam się wpis. Jeżeli tak to lajkujcie, szerujcie, reagujcie. 😉