new baby books – książki o rodzeństwie

Pojawienie się dziecka to ogromna zmiana w życiu rodziny (it’s a lifechanging event). Pojawienie się drugiego dziecka to przede wszystkim ogromne przeżycie dla pierworodnego (the firstborn).

Zmiana może być trudna dla starszego rodzeństwa (all this change can be hard for older siblings to handle). Mogą zdarzyć się napady zazdrości (fits of jealousy) i reagowanie na to całe zamieszanie złością, agresją i ogólnie złym zachowaniem (to react to the upheaval by acting out).

Oczywiście warto dziecko przygotować na nadchodzące zmiany. Nie unikniemy pytań o rosnący brzuch, o to skąd się biorą dzieci (where do babies come from?). Warto więc przygotować starsze na pojawienie się rodzeństwa. Oto kilka pomysłów jak to zrobić:

going through your child’s baby pictures – oglądanie zdjęć z dzieciństwa pierworodnego

visiting friends who have infants – odzwiedzenie znajomych, którzy mają w domu niemowlaka

thinking of potential baby names – wybieranie razem imienia dla nowego członka rodziny

going to the doctor to hear the baby’s heartbeat – pójście razem do lekarza by posłuchać bicia serca dziecka

No i ostatnie reading books about new baby czyli czytanie książek o nowym dziecku i właśnie kilka pozycji z naszego angielskojęzycznego księgozbioru chcę wam dziś pokazać. Młodszym dzieciom polecam zwłaszcza dwie pierwsze pozycje. U nas się świetnie sprawdzały i Ala je uwielbiała (przypominam, że moja 3,5 latka nie jest dzieckiem dwujęzycznym, ma rodziców Polaków,a po angielsku czytamy dodatkowo, na pierwszym miejscu jest czytanie po polsku).

  1. “Za Za’s Baby Brother” – Lucy Cousins (z DVD)

Nasze zdecydowane nr 1. Zapewne dzięki dodaniu DVD do książki na którym jest bajeczka z identyczną treścią jak w książce. Must have dla wielbicieli Maisy i Lucy Cousins

Dobra wiadomości dla Was jest taka, że dokładnie to co ja mam na DVD, wy możecie obejrzeć za darmo na U-tube

  1. “There’s a House Inside My Mummy” Giles Andreae

Kolejna pozycja, którą często czytałyśmy. Tekstu więcej a mimo to książeczka przykuwa Ali uwagę, możliwe, że dlatego iż tekst jest rymowany.

Tę książkę też możecie podejrzeć na U-tubie. Kilka osób nagrało filmiki jak ją czyta. Polecam.

  1. „Mr Bear’s new baby” Debri Gliori

Historia o nowym, płaczliwym członku rodziny misiów i o sąsiedzkiej pomocy była jeszcze trochę za trudna dla Ali i skończyło się na opowiadaniu obrazków i historii po polsku. Mam nadzieję, że A. niedługo dorośnie do angielskiego tekstu tej książki, bo warto. Ta pozycja nie koncertuje się na przygotowaniach do narodzin dziecka, ale już o tym co się dzieje jak dziecko jest na świecie. W przeciwieństwie do reszty książek, rodzina misiów powitała dopiero swoje pierwsze dziecko i boryka się z tym, że dziecko nie chce spać. Na pomoc młodym rodzicom przychodzą sąsiedzi ze swoimi pomysłami i „łóżeczkami” po swoich dzieciach.

  1. „Angelina’s baby sister” G. Holabird, H. Craig

Książkowe wydanie znanej dzieciom bajki o Angelinie Balerinie. Książeczkę z drugiej ręki często można dostać na Allegro. Piękne obrazki, tekst jeszcze trochę za trudny dla mojej 3,5 latki.

A jak Tam u Was? Czy w biblioteczce Waszych dzieci są jakieś pozycje przygotowujące na pojawienie się rodzeństwa? Pochwalcie się w komentarzu.