Nicola Davies – picturebooki na faktach

 

Nicola Davies to brytyjska Pani zoolog, absolwentka Uniwersytetu Cambridge. Jak sama o sobie pisze (oficjalna strona) nie pamięta czasów, gdy nie interesowały ja zwierzęta. W swojej pracy obserwowała między innymi  kameleony na Madagaskarze, żółwie na Seszelach, morsy w Arktyce czy krokodyle różańcowe w Australii. Na wyspach jest znaną prezenterką programów przyrodniczych w radiu i w telewizji oraz … autorką książek dla dzieci.

Jak się możecie domyśleć jej książki traktują o zwierzętach i nie są to dziecięce opowiastki, ale pełne faktów książki o ulubionych jej zwierzakach. Zresztą zobaczcie sami:

Pokazana wyżej „Big Blue Whale” to najpopularniejsza jej książka. Kompendium wiedzy o wielorybach. Podstawowe informacje ujęto w głównym tekście a dodatkowe ciekawostki napisane są drobną czcionką przy obrazkach. Zresztą cała seria „Nature Storybooks” jest napisana w ten sposób. No właśnie książki Nicoli Davies, Vivian French oraz kilku innych autorów zostały wydane przez wydawnictwo Walker Books jako Nature Storybooks i są to książki polecane jako wsparcie w  K1-2 science education (biologia, chemia, fizyka, poziom Key, rok 1 i 2).

Cała seria jest warta uwagi.

Graficznie zarówno „Big Blue Whale” jak i np. „Just Ducks” to cudeńka. „Just Ducks” ilustruje dzień z życia kaczek i pewnej dziewczynki, która je obserwuje i o nich opowiada.

Piękne obrazki, dokładne niczym zdjęcia znajdziecie też w „Ice Bear” O niedźwiedziach opowiada Eskimos. Opowiada o ich anatomicznym przystosowaniu do zimna, o umiejętności biegania i pływania, o tym co jedzą, kiedy i jak zaczynają polować itd. Jednym słowem kolejna edukacyjna perełka:

Z tej serii mam też „One Tiny turtle”, graficznie ładna, ale już mnie tak nie zachwyca jak powyższe. Narrator opowiada o cyklu życia żółwia i jak zwykle mamy tu podane ważne informacje w przestępny sposób. W notce na końcu książki napisano, że autorka Nicola Davies pokochała żółwie, po tym jak mogła obserwować ich życie na Oceanie Indyjskim. Uświadomiła sobie jakie czyhają na nie zagrożenia i napisała tę książeczkę by pokazać, ze żółwie są cenne i zasługują na ochronę.

Ostatnią książką z tej serii którą mamy są „Surprising sharks”. Graficznie już całkiem inna i mnie nie zachwyca, ale tekst to prawdziwe kompendium wiedzy o różnych gatunkach rekinów. Wiedzy jak na kilka stron dziecięcej książki bardzo dużo. Dla miłośników rekinów strzał w dziesiątkę.

A teraz coś dedykowane młodszym dzieciom. Seria „Uncover & discover” bazuje na interakcji z dzieckiem. Książki zawierają okienka.


Książeczka „Who’s like me?” zachęca do odpowiadania na zadane u góry strony pytanie (znów o zwierzętach). Ostatnie okienko zawiera poprawną odpowiedź a na następnej stronie znajdziemy więcej informacji na dany temat.

Książeczka „What happens next?” też zmusza do interakcji, ale ułożenie flapów jest inne. Zobaczcie sami:

Seria choć dedykowana młodszym dzieciom zawiera ponownie mnóstwo informacji o zwierzętach. Widać, że Nicola je ukochała i zaręczam, że w opowiadaniu o zwierzakach jest nie do pobicia.

Pewnie jesteście ciekawi, gdzie książeczki kupowałam. Nie są to nowości, więc czasem zdarzają się do kupienia jako używane. Ja kupiłam  „Big Blue Whale” na Allegro za ok 15 zł, książki uncover&discover za 0.1 funta na Amazonie (z wysyłką wychodzi ok 20 zł sztuka). W końcu odkryłam na The Book People całą serię „Nature Storybooks”  za 9,99 funta plus wysyłka (LINK). Polecam!

A Wy znacie książki Nicoli? Napisała ich mnóstwo, jestem ciekawa co macie i co sądzicie? Dajcie znać!

 

Wpis nie jest sponsorowany.