Nie ma już trios na CPE, jest nowe CPE


Moich ukochanych a jednocześnie znienawidzonych triosów nie ma już na CPE. W kilku wpisach nawiązywałam do ćwiczenia typu trio tu: (run) (bar) a tu nie ma już tego zadania na CPE. Nie ma w ogólne Use of English! No nie całkiem jest tak kolorowo, Use of English zostało połączone z Reading, a cały egzamin skrócony o dwie godziny, z sześciu do czterech godzin! Nowy format obowiązuje od 2013 roku!

Ogólne moje odczucia to łatwiejszy Reading i Use of English pod względem merytorycznym. Nic nowego nie wprowadzono, a te zadania, które zostawiono, jeszcze skrócono – Part 1 Multiple-choice cloze  z części Reading skrócono z 18 luk do 8, Part 4 – jeden długi tekst z pytaniami skrócono z 7 pytań do 6, Part 1 Open cloze z U of English skrócono z 15 luk do 8, Word formation z 10 luk do 8, transformacje z 8  zdań do 6.
Usunięto Part 3 z U o E tzw. trios i z obu części egzaminu usunięto zadania polegające na podsumowaniu – z U of E Part 5 a z Reading Part 2.
Pozostawiono niezmienione z Reading-u Part 3 -gapped text (teraz jest to part 6).

listening jest troszkę trudniejszy, bo w sumie jest o 2 luki więcej. Part 1 z extract usunięto 1 wycinek (2 pytania), ale rozbudowano part 4 o 4 luki, czyli w sumie o 2 pytania i 2 punkty więcej do zdobycia.

Speaking właściwie bez zmian.

Writing trochę zmian, znów na łatwiej. W pierwszej części narzuconej musimy napisać rozprawkę – essay i tylko to, nie trafi nam się inny rodzaj. 2 część z wypracowaniami do wyboru mamy różne rodzaje zadań jak wcześniej, wybieramy jedno tak jak wcześniej. Wybieramy jedno z 5 (wcześniej z 3 zadań), ale w sumie wychodzi na to samo, bo 4 i 5 to tematy z lektur, których nie każdy chce czytać. Więc w sumie druga część z pisania jest to samo a pierwsza jest ułatwieniem, bo nic prócz rozprawki nas nie spotka.

Jeśli chodzi o próbny egzamin można go ściągnąć stąd , a także poczytać o jego nowych wymogach

A teraz moje pytanie do Was. Znacie jakąś książkę do nowego CPE, którą warto kupić, która nie powiela zadań z poprzednich książek. Wiecie jest jakaś książka wydana jako New Edition, albo Revived Edition a w środku to samo co wcześniej. Znacie jakąś z całkiem nowymi tekstami?

Do poprzedniej wersji egzaminu za najlepszą uważałam książkę Virginia Evans Use of English 1 wydawnictwo Express Publishing. Kupiłabym taką nową (mam wydanie 2002). Nie oglądałam jej całej ale na 22 stronach materiału przykładowego dostępnego na stronie wydawnictwa (tu) znalazłam tylko 2 inne teksty plus 1 o zmienionym tytule a tekst ten sam tekst oraz na 1 stronie ćwiczenie przestawione (w starej wersji jest kilka stron dalej)

 

Tags: