Serena’s Nocturnes i Angielski obłędnie. Recenzja. Konkurs

Nauka języka obcego wiąże się z popełnianiem błędów. Jest to naturalny element procesu uczenia się. Warto na tych błędach się uczyć a nie je utrwalać, a potem pracować tak, aby pojawiało się ich jak najmniej. Wydawnictwo Edgard Języki Obce podesłało mi swoją nowość ANGIELSKI Obłędnie! Jest to książka poświęcona często popełnianym błędom na różnych poziomach zaawansowania, od A1 do C1. Miałam w rękach podobne książki wydawnictw brytyjskich i nie wszystkie tematy wydawały mi się problematyczne (wiecie inne błędy w angielskim robi Turek, Włoch a inne Polak). ANGIELSKI Obłędnie! omawia najczęstsze błędy popełniane przez Polaków. W takich książkach zawsze się boję, że omawiane błędy tylko mi się utrwalą, na szczęście w tej książce wszystko jest jasne i przejrzyste. Błędy zaznaczone są na niebiesko, poprawna wersja jest bardziej wytłuszczona i lepiej widoczna, więc nie ma problemu, że wzrokowiec zapamięta nie to co potrzeba 😉  Po każdym zagadnieniu przychodzi czas na zastosowanie teorii w praktyce, czyli zadania! Jest ich mnóstwo i każde z nich jest dopasowane do odpowiedniej tematyki. Są najróżniejsze – uzupełnianie luk, poprawianie błędów, testy, Oczywiście na samym końcu wszystko możemy sprawdzić, dzięki kluczowi odpowiedzi.

wp_20160904_16_44_30_pro

Książka podzielona jest na dwie części. Przyznam, że najczęściej w tego typu książkach spotykam się tylko z czymś podobnym do części pierwszej gdzie znajdziemy omówienie błędów gramatycznych, składniowych, szyku zdania itp.

wp_20160904_16_44_49_pro-min

ANGIELSKI Obłędnie! Wyróżnia się na tle podobnych pozycji częścią drugą, która przedkłada praktykę nad teorię. Są tu omówione niepoprawne sformułowania typowe dla konkretnych sytuacji jak: poznawanie ludzi, podróże czy praca. Są omówione błędy w użyciu synonimów np. tell vs say; topic, subject vs theme itp. Są tu też cenne uwagi dotyczące wymowy, słowotwórstwa a także pasujący tematycznie do danego rozdziału zbiór idiomów. Książka jest naprawdę różnorodna, niesztampowa i wartościowa. Serdecznie polecam!

wp_20160904_16_45_04_pro-min

Chcę Wam dziś też pokazać kolejną nowość od Wydawnictwa Edgard. O tym, że warto czytać pisałam Wam wielokrotnie na blogu. Wielokrotnie wspominałam też o książeczkach Edgarda pisanych pod konkretny poziom języka. Czytaliście ze mną już kryminały np. Wall Street Story w American English – poziom c1 (link),  The Chinese Puzzle w British English  poziom B2-C1 (link). Na poziomie B2-C1 czytaliśmy też interaktywną książkę Gamebooka, w której sami decydowaliśmy o losach bohaterów (link). Później prócz kryminałów wydawnictwo zaczęło wydawać powieści dla młodzieży w British English tj. A road for distant hearts C.S. Wallace’a oraz Lost World Kevina Hadley’a (link). Nie mogłam więc przejść obojętnie wobec nowego pomysłu Edgarda – powieści erotycznej! Tym razem poziom to tylko B1-B2, ale byłam tak ciekawa tej wyjątkowej na rynku pozycji, że musiałam ją mieć. Od razu zdradzę też, że i dla Was zdobyłam dwa egzemplarze. 😉

wp_20160901_13_05_46_pro-min

Podobnie jak pozostałe pozycje typu „Angielski z ćwiczeniami” od wydawnictwa Edgard  Serena’s Nocturnes jest historią napisaną od zera i dopasowaną pod konkretny poziom języka. Przez ten zabieg, książka napisana jest współczesnym językiem, osadzona we współczesnych realiach historycznych a zawarte tu kolokacje, idiomy czy struktury gramatyczne są jak najbardziej naturalne dla współczesnego British English. Przebrnąć przez lekturę nie jest trudno a przy okazji szlifujemy język i czytamy historię z nutką pikanterii – podniecająco skuteczne połączenie! Widzę więc same plusy.

wp_20160901_13_06_19_pro-min

Muszę przyznać, że książeczkę pochłonęłam w jeden wolniejszy wieczór (oczywiście sam tekst, bez robienia ćwiczeń). Fabuła jest wciągająca, nie czytałam nigdy tego typu książek a co dopiero po angielsku. Przyznam, że choć to poziom B1-B2 to miałam do nadrobienia trochę intymnych określeń części ciała czy sposobu dotyku. Zaskoczyło mnie zakończenie, choć myślę, że było trochę naciągane i nierealne w prawdziwym życiu, ale co ja tam wiem. Początek fabuły zapowiada się tak (opis ze strony wydawnictwa):

„Gdy Serena zaczyna pracę jako stewardessa, jej związek z Gregiem zostaje wystawiony na próbę. Kiedy pewnego dnia lot powrotny z Pragi do Londynu zostaje odwołany, znużona wyrzutami Grega Serena postanawia odwiedzić Phila, swojego dawnego nauczyciela muzyki, obecnie znanego pianistę. Spotkanie wzbudza w obojgu niepohamowaną falę pożądania…”

Serena’s Nocturnes jak i inne tego typu pozycje od Edgard zawierają tłumaczenia najtrudniejszych słów na marginesach książki oraz zestaw ćwiczeń m. in. pytania do tekstu, uzupełnienia luk wyrazami z ramki, łączenie synonimów lub antonimów, dobieranie kolokacji,. Dodatkowo oczywiście odpowiedzi do ćwiczeń i słowniczek trudnych wyrazów.

A teraz najlepsze na koniec. Mam dla Was 2 egzemplarze Serena’s Nocturnes. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie, które pojawi się w poniedziałek 12-stego oraz wtorek 13-stego września o 21 na grafice na fanpage mojego bloga. Kto pierwszy odpowie poprawnie na pytanie ten wygrywa (jeden zwycięzca w poniedziałek i jeden we wtorek.) Pytanie będzie polegało na uzupełnieniu luki w zdaniu zaczerpniętym z książki Serena’s Nocturnes . Różne słowa poprawnie uzupełnią lukę, ale zwycięża ten kto trafi dokładnie w to samo słowo jak w tekście książki.

Regulamin konkursu poniżej:

 

  1. Czas trwania konkursu: od 12.09 do wystąpienia poprawnej odpowiedzi. (wyniki od razu na FB, umieszczę też jako dowód zdjęcie z książki z użytym w pytaniu zdaniem)
  2. Zadanie konkursowe polega na poprawnym odpowiedzeniu na zadane pytanie. Pytania będą się pojawiały na Fanpage bloga ok godziny 21 w poniedziałek i wtorek 12 i 13.09.16. Można brać udział w konkursie codziennie udzielając jednej odpowiedzi (nie można komentować wielokrotnie tego samego pytania). W razie wygranej nie można grać o kolejny egzemplarz.
  3. Organizatorem konkursu jest właściciel bloga Angielskic2.
  4. Organizator zastrzega sobie prawo by w razie problemów technicznych na Facebooku, które uniemożliwią autopublikowanie grafiki punktualnie o 21, móc opublikować post w przeciągu kolejnych 15 minut. W razie dłuższej awarii post będzie opublikowany następnego dnia o 21.
  5. Fundatorem nagród i wysyłki jest wydawnictwo Edgard. Języki obce. Wysyłka tylko na terenie Polski.
  6. Wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne z udzieleniem zgody organizatorowi na podanie danych osobowych i adresu w przypadku wygranej firmie Edgard. Języki obce celem otrzymania nagrody.
  7. Zwycięzca zostanie poinformowany o wygranej w komentarzu pod konkursową grafiką. Zwycięzca jest proszony o kontakt z organizatorem poprzez wiadomość na FB lub poprzez blogowy mail aga@angielskic2.pl (Ja, jako strona mogę odpowiadać na wiadomości na FB, ale nie mogę jako Fanpage pierwsza napisać do osoby prywatnej, choćby nawet była moim fanem).
  8. W przypadku braku kontaktu ze zwycięzcą przez 48 godzin od opublikowania wyników nagroda zostanie przyznana kolejnej osobie.
  9. Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany oraz przeprowadzany przez serwis Facebook.
  10. Przystąpienie uczestnika do Konkursu jest równoznaczne z akceptacją treści niniejszego regulaminu.

Oczywiście będzie mi miło jeśli poinformujecie o konkursie znajomych, udostępnicie ten post lub polubicie fanpage bloga https://www.facebook.com/angielskic2/