Siamese twins na fiszkach


Pamiętacie jak jakiś czas temu pisałam o tzw. siamese twins, czyli frazach z 'and’, zwanych inaczej irreversible binomials (wpis tu). Pisałam Wam wtedy, że te kolokacje często występują na egzaminach i w jaki sposób używane są w testach.

Ci, którzy polubili profil bloga na Facebooku wiedzą, że ostatnia Facebookowa zagadka dotyczyła właśnie takiej konstrukcji i błędu jaki tłumacz popęłnił w książce. Widzicie więc, że binomals to bardzo ważna a lekceważona część języka angielskiego.

Okazało się, że nie tylko ja odkryłam, że nauka siamese twins przydaje się do egzaminów na poziomie C1 i C2. Wydawnictwo Cztery Głowy wypuściło specjalny zestaw fiszek pod nazwą „konstrukcje egzaminacyjne – dla zaawansowanych”. W porównaniu do innych fiszek tego wydawnictwa jest to małe pudełeczko z 'zaledwie’ setką fiszek. Cena na szczęście też niewielka. Ofotor_(7)becnie w promocji kosztuje 7.99. Wydaje się, że 100 fiszek to niewiele, ale są one naprawdę warte nauki. Zestaw składa się mniej więcej w jednej trzeciej właśnie z binomals a pozostałe część to 'inne idiomy’. Moja lista binomals, choć długa, nie zawiera wszystkich, które są na fiszkach (pocieszam się, że w drugą stronę też – moja lista zawiera pewne, których nie ma na fiszkach)

Bardzo ciekawe są te fiszki, znalazłam sporo zwrotów, których muszę się poduczyć. Pudełeczko jest małe i wygodne a naukę ułatwia przegródka „umiem” i przegródka „nauka” oraz nagrania MP3 do wszystkich fiszek, które można ściągnąć za pomocą kodu z opakowania ze strony wydawnictwa.

Zobaczcie jak wyglądają przykładowe fiszki:

fotor_(12)fotor_(9)

 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Cztery Głowy.