Czasy teraźniejsze w książkach angielskojęzycznych

Maluch zawsze wysłucha

Wiele polskich mam czyta dzieciom po angielsku. Wybierają książki z efektami, sensoryczne, bajki pop-up, często coś co się rymuje i będzie miało powtarzalne frazy. W firmie, którą prowadzę często doradzam mamom jaką książkę angielskojęzyczną wybrać dla maluszka. Zazwyczaj pytacie o te z powtarzalnymi frazami lub te, które będą pierwszymi glosariuszami i będziecie mogli razem powtarzać słownictwo (jak w Lift the Flap)
Gdy czytamy małemu dziecku, nie wnikamy w gramatykę, pewnie większość z Was te książeczki tłumaczy a waszym głównym celem jest osłuchanie dziecka z językiem.
Nie zdarzyły mi się też pytania mam przedszkolaków jaki czas będzie w książce (a jest różnie, bo opowiadania i phonics- różne czasy, okienka -głównie teraźniejsze bo fakty).

Problem polskiego dziecka - zniechęcająca gramatyka

Sytuacja zmienia się, gdy dzieciaki czytają już samodzielnie i liczy się nie tylko tematyka, ale też trudność gramatyczna książki. Wtedy częściej pytacie mnie jakie są czasy w książce. Mamy 4 i 5-klasistów pytają mnie o to prawie zawsze! Doskonale rozumiem Wasze potrzeby. Chcecie by dziecko rozwijało słownictwo, osłuchiwało się, czytało więcej niż teksty w podręcznikach, ale jednocześnie nie chcecie dziecka zniechęcić. 4 klasa to duży przeskok w nauczaniu języka, odchodzi się od piosenek, rymowanek i skupieniu na słownictwie a dochodzi nacisk na gramatykę, końcówki, zaimki. W 5 klasie dochodzi czas Present Continuous a od drugiego semestru czas przeszły Past Simple.


Stąd te pytania o czasy, gdyż do połowy 5 klasy dziecko nie zna czasu przeszłego i czasem krótki tekst bajki, opowiadany jak to bajka, w czasie przeszłym jest powodem frustracji i zniechęcenia.


Pamiętajcie, że Usborne to wydawnictwo nie mające na celu nauczania nienatywnych odbiorców języka, dlatego nawet readersy, podzielone na poziomy, są podzielone pod względem trudności słów, wyrażeń czy konstrukcji gramatycznych, ale nie czasów.

Co zatem wybrać?

Wszelkie książki na faktach! wiadomo fakty to czas teraźniejszy! Polecam tu zwłaszcza serię Beginners, w której każda książka jest na oddzielny temat, zazwyczaj o danym zwierzęciu.
Czas teraźniejszy znajdziecie również w seriach okienkowych. Praktycznie wszystkie serie okienkowe dotyczą natury, zwierząt, roślin a więc znów mamy fakty a fakty to teraźniejszość. 4,5 klasistę zainteresują jeszcze niektóre książki z serii Lift the flap Questions and Answers. Są też pomocą do utrwalenia nauczanej w 4 klasie budowy i tworzenia pytań, gdyż prawie każda książka z serii podzielona jest według zaimków pytających. UWAGA: w serii istnieje książka o dinozaurach oraz „Long Ago” i z oczywistych względów znajdziecie w nich czas przeszły.
W zeszłym roku Usborne po raz pierwszy wypuściła serię książeczek dla nienatywnych odbiorców języka. Seria podzielona jest już według znanych z podręczników europejskich oznaczeń poziomów A1-B2. W książkach są też qr kody do odsłuchania i ćwiczenia. Uwaga tylko poziom starter A1 low jest w czasie Present Simple. Chodzi tu o serię Usborne English Readers.
Kolejną seria z przewodnim czasem teraźniejszym i to seria, która zainteresuje nawet licealistę czy dorosłego, zazwyczaj polecam ją dla 7-8 klasy, ale jeśli macie chłonnego faktów, ciekawostek i słownictwa 5,6-klasistę, to również może zmierzyć się z serią „100 things to know about…”. Seria będzie wyzwaniem pod względem słownictwa, ale nie gramatyki ❤
Muszę tu dopowiedzieć, że seria składa się ze 100 ciekawostek z danej dziedziny tematycznej i wśród ciekawostek są głownie fakty (czas teraźniejszy), zdarzają się ciekawostki z przeszłości i wtedy będzie czas przeszły, ale jest to garstka w porównaniu do całości książek. Polecam więc a 100 things to know about food / body/ science/ space/ oceans/ saving planet/ planet Earth
ale
tytuł „100 things to know about history” jest już pisany w czasie przeszłym.
Mam nadzieję, że to zestawienie pomoże Wam w wyborze a waszym dzieciom ułatwi rozwijanie języka bez blokady gramatycznej.

Zaprszam do kontaktu jeżeli chcecie bym wybrała Wam książki Indywidualnie. Możecie też część oferty przejrzeć w tym wpisie 

Zapraszam Was też do grupy Epic – książki dla dzieci, na której nie tylko jeszcze więcej książek, ale też porady jak z nich korzystać w domu i szkole (hasztag #szkolenie) https://www.facebook.com/groups/epic.ksiazki

Przykładowe LTF Q&A
Usborne English Readers
Seria Beginners