Mój ranking książek Donaldson

Julia Donaldson to jedna z najbardziej znanych brytyjskich autorek książek dla dzieci – kilka jej tytułów stało się światowymi bestsellerami, wielokrotnie nagradzanymi i tłumaczonymi na wiele języków. Książki Julii to prawdziwa uczta – dla ucha, dla oka, ale przede wszystkim – dla dziecięcej wyobraźni. Teksty dzięki rymom łatwo wpadają w ucho i mogą się świetnie sprawdzić w nauce języka angielskiego (zresztą na wielu stronach polskich i zagranicznych znajdziecie pomysły i materiały na gotowe lekcje na podstawie konkretnych książek Donaldson) .Co ciekawe, choć pisarka urodziła 1948 roku to pierwszą książkę („A Squash and A Squeeze”) opublikowała dopiero w roku 1993. Od tego czasu tworzy nieustannie. Jak czytamy w wywiadzie na jej oficjalnej stronie (LINK)  napisała już 202 książki z czego 81 jest dostępnych dla ogółu, a 121 to te wydane w ramach specjalnego programu nauki czytania w szkołach (serię „Songbirds” zobaczycie tu )

Twórczość Donaldson poznałam już dawno, podczas pierwszej swojej pracy z dziećmi. Moja miłość do jej książek nadal kwitnie, a regał ugina się od kolejnych tytułów.
Nie sposób w jednym zdaniem scharakteryzować jej książek. W swoim dorobku ma utwory dłuższe i krótsze, zabawne i wzruszające, do czytania przed snem i serie edukacyjne np. „Songbirds Phonics”, pisane prozą i wierszowane. Próbę klasyfikacji książek Julii Donaldson podjęła na swoim blogu Zuzanna. Podzieliła książki Donaldson według współpracy z danym ilustratorem (LINK). Zgadzam się z nią, że: „znając nazwisko ilustratora, możemy w dość dużym przybliżeniu stwierdzić jaki charakter będzie miała książka, jak będzie wyglądała i do kogo będzie skierowana.” Warto zapoznać się z klasyfikacją na jej blogu, choć nie wymienia ona dwóch ilustratorów z książek Donaldson, które akurat ja szczególnie lubię. Właśnie taką listę swoich ulubionych książek Donaldson chcę Wam dziś na blogu pokazać.

Moje top ten książek Donaldson Was może troszkę zaskoczy, ponieważ na podium nie znajdzie się jej najsłynniejsza książka, a mianowicie „Gruffalo”:

1. „The smartest Giant in town” (ilustrator Axel Scheffler)

Historia olbrzyma o dobrym sercu, który postanowił zakupić nowy zestaw ubrań, ale wracając do domu spotyka zwierzęta w potrzebie i szybko pozbywa się nowych nabytków urzekła mnie od pierwszego czytania. Znając moją miłość do rymowanek, moglibyście podejrzewać, że kocham ją za cudowne rymy. Nic bardziej mylnego. Urzekła mnie historia i przesłanie, które znajdziecie w opowieści o eleganckim olbrzymie. Książka w większości nie jest rymowana. Kolejny fragment wierszyka tworzy się po oddaniu każdej części garderoby zwierzątku w potrzebie, a na koniec (uwaga SPOILER) zwierzęta odwdzięczają się prezentem i własnoręcznie napisaną kartka z owym wierszem.

2. „Stick Man” (ilustrator Axel Scheffler)

Tym razem cała rymowana, ale kocham ją za emocje jakie wywołuje. Jest to zdecydowanie najbardziej wzruszająca historia w dorobku Donaldson.

3. „Tabby McTat” / „Superworm” / „The Snail and the whale” / “Room on the Broom” (ilustrator Axel Scheffler)

Trzecie miejsce jest łączone. Każda z tych rymowanych opowieści niesie piękne przesłanie o wartości przyjaźni. Wymieniłam je w tytule w kolejności od swojej ulubionej, ale granica między nimi jest tak cienka, a przesłanie takie same, że umieszczam je razem i polecam wszystkie. 😉

4. „Zog” (ilustrator Axel Scheffler)

Za pomysł i alternatywną historię o smoku i księżniczce. Za wartości: potrzebę niesienia pomocy a nawet pacyfizm. Rymowana

5. „One Ted Falls Out of Bed” „Rosie’s Hat” (ilustrator Anna Currey)

Dwie bardzo udane rymowane opowiastki, które powstały przy współpracy z już z innym ilustratorem – z Anną Currey. Tematycznie książki bardzo się różnią, ale obie są napisane prostszym językiem niż książki wymienione wyżej (po 1-2 zdania na stronę) i dlatego polecam młodszym dzieciom. „ One Ted…” to historia pluszowego misia, który wypada z łóżka i inne zabawki próbują pomóc mu wrócić do śpiącej właścicielki. W treści przewija się sporo liczb i jest też jedno odliczanie do 10.


„Rosie’s Hat” to historia dziewczynki, której wiatr zwiewa kapelusz. Widzimy na kolejnych stronach co się z nim dzieje, ale Rosie nie odzyskuje kapelusza. Dorasta, wychodzi za mąż, zdobywa pierwszą pracę i to właśnie podczas wykonywania obowiązków służbowych kapelusz do niej wraca. Piękna opowiastka o tym jak historia zatacza koło, a przy tym napisana prostym językiem pełnym onomatopei, którą tak lubią dzieciaki.

6. „Gruffalo” / „Gruffalo’s child” / „The Highway Rat” (ilustrator Axel Scheffler)

Tak doszłam do słynnego „Gruffalo”. Szóste miejsce wcale nie oznacza, że go nie lubię, książka jest świetna, zabawna i zaskakująca, choć mądra przebiegła mysz wydaje mi się czasem zarozumiała. Wszystkie tytuły lubię za nietuzinkową historię, spryt i mądrość bohatera w obliczu zagrożenia.
Ciekawostka: W tym wywiadzie (LINK) Julia Donaldson przyznaje, że „The Highway Rat” to jej ulubiona własna książka.

7. „Cave Baby” (ilustrator Emily Gravett)

Tę pozycję lubię za wyjątkowość, niecodzienne umiejscowienie historii, rymy, nieoczekiwaną przyjaźń i ilustracje Gravett, które jak zwykle są duże i wyraźnie, w sam raz dla małych dzieci. W tej pozycji są i tak zdecydowanie bardziej kolorowe niż w jej własnych książkach (mamy trzy i kiedyś Wam je pokażę).
Po pierwszym przeczytaniu „Cave baby” byłam książeczką zauroczona i pewnie umieściłabym ją zdecydowanie wyżej, gdyby nie to, że naczytałam się jej z Alą w kółko (ta i książki z nr 5 i nr 8 są najprostsze i to właśnie te z dorobku Donaldson czytamy najczęściej), aż w końcu doszłam do wniosku, że nie podobają mi się rodzice cave baby – nie mają dla niego czasu, zostawiają samego, krytykują i straszą. No ale czego się spodziewać po ludziach pierwotnych.

8. Seria „Tales from Acorn Wood” wydanie Lift-the flap (ilustrator Axel Scheffler)

Z tej serii mamy dwa tytuły: “Rabbit’s Nap” oraz “ Hide-and-Seek Pig”. Tę serię polecam najmłodszym. Znajdziecie tu rymowane krótkie zdanka i okienka do odkrywania.

9.A squash and a squeeze” (ilustrator Axel Scheffler)

Za rymy, nietypową historię i mądrość starego człowieka

10. „What the Ladybird Heard” (ilustrator Lydia Monks)

Ciekawa historia o biedronce, która ostrzega mieszkańców farmy przed złodziejami. Historyjka jest rymowana i ma dużo powtarzających się wyrażeń dźwiękonaśladowczych.

To tyle jeśli chodzi o moją listę. Nie opisuję treści tych książek, bo większość z nich możecie obejrzeć i posłuchać na U-tubie. Zachęcam też do zajrzenia na blog Let’s Read in English (LINK do wszystkich opisywanych na blogu książek Donaldson) 

Czy żadna książka Donaldson mnie nie rozczarowała?
Książki Juli Donaldson, zwłaszcza te opublikowane przy współpracy z Axelem Schefflerem można kupować w ciemno. Nigdy nie trafiłam na jej książkę, która byłaby dla mnie rozczarowaniem. Owszem zdarzyły się takie, które mnie nie powaliły, nie zachwyciły np. „Tiddler”, „Monkey Puzzle”, „Night Monkey, Day Monkey”, „The Further Adventures of The Owl and the Pussy-cat”, “The Princess and the Wizard”.

Książki Donaldson, które lubię, ale nie zmieściły się w ulubionej dziesiątce: “The Paper Dolls”, “Charlie Cook’s Favourite Book”, “Wriggle and Roar” (kolekcja rymowanek 😉 ), “Chocolate Mousse for Greedy Goose”

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Książki Donaldson tanie nie są, nawet z drugiej ręki. Dlatego czasami rzucę się na jakąś promocję, a potem trochę żałuję. Tak było w 10 paku książek z serii Let’s read, które kupiłam na zagranicznym serwisie aukcyjnym. Miało tam być 10 książek Donaldson a było tylko 5. Wróciwszy do opisu doczytałam, że to 10-pak książek „między innymi” Donaldson. Mój błąd ;-( nie podoba mi się też moje wydanie ukochanego Stick Mana. Było trochę tańsze od innych wydań i wiedziałam, że mniejsze na wielkość. Dodatkową informacją był znak „Early Reader” i zapewnienie „Specially designed for young readers”. Bałam się, że może to jakaś wersja uproszczona, ale zdanie „This edition contains the complete, classic story, re-designed to help children who are gaining confidence in reading” upewniło mnie, że tak nie jest. Rzeczywiście książeczka zawiera kompletną historię, ale myślałam, że kupuję coś ułatwiającego dziecku czytanie. Coś z wyraźną czcionką i dużymi literami. Nic bardziej mylnego. Litery są mikroskopijne i raczej utrudniają czytanie. Zdecydowanie nie dla dzieci do samodzielnego czytania.

A jakie są Wasze doświadczenia z książkami Donaldson? Jakie są Wasze hity? Istnieją też polskie wydania „Gruffala” i „Czarownicy na miotle”. Podobają Wam się? Którejś z książek Donaldson nie polecacie?

Wpis powstał w ramach akcji „Tydzień Książki”. Z okazji Światowego Dnia Książki, przypadającego w UK 2. marca 2017 roku, blogerzy z grupy Kulturowo-Językowi postanowili przez 7 dni publikować na swoich blogach wpisy związane z książkami, autorami książek, akcesoriami do książek, słownictwem związanym z książkami itd.

U nas o książkach poczytacie już w marcu. 😉

Międzynarodowe święta książek:

„World Book Day [UK & Ireland]” obchodzony w UK w pierwszy czwartek marca,
„World Book Day”-„Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich” obchodzony w innych państwach 23. kwietnia
„International Children’s Book Day” – „Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci” obchodzony 2 kwietnia

a oto lista wpisów, które już są albo jeszcze się pojawią w ramach akcji:

1-mar (śr), godzina: 10:00
Angielski dla każdego. Tydzień książki
http://angdlakazdego.blogspot.com/2017/03/tydzien-ksiazki-2017.html

Japonia-info.pl; „Genji monogatari” – pierwsza powieść świata;
http://japonia-info.pl/genji-monogatari-pierwsza-powiesc-swiata/

Blog o tłumaczeniach i języku rosyjskim – Dagatlumaczy.pl, “Wielka przygoda Myszki Mozzarelli”, http://www.dagatlumaczy.pl/wielka-przygoda-myszki-mozzarelli/

2-mar (czw), godzina: 10:00
(Marcel Kucaj) Angielska Herbata. Czytanie a nauka języka obcego.
http://angielskaherbata.blog.pl/2017/03/02/czytanie/

Finolubna. Tydzień Książki: Polskie wydania fińskiej literatury w ostatnich latach
http://finolubna.blogspot.com/2017/03/tydzien-ksiazki-polskie-wydania.html

3-mar (pt), godzina: 10:00
 Gruzja okiem nieobiektywnym – Kaukaska Trylogia
http://innagruzja.blogspot.com/2017/02/3-marca-kaukaska-trylogia.html

FRANG.pl – Bajki dla dorosłych
http://www.frang.pl/bajki-dla-doroslych/
4-mar (sb), godzina: 10:00

Enesaj.pl – Pięciu zapomnianych autorów
http://enesaj.pl/2017/02/pieciu-zapomnianych-autorow/

5-mar (nd), godzina: 10:00
italia-nel-cuore – W 80 książek dookoła Włoch – lista 80. książek o Włoszech…
http://italianelcuoreblog.wordpress.com/2017/03/05/w-80-ksiazek-dookola-wloch-lista-80-ksiazek-o-wloszech/

Biały Mały Tajfun – Tydzień Książki
http://www.baixiaotai.blogspot.com/2017/03/tydzien-ksiazki.html

Language Bay – Tydzień Książki – Roald Dahl
http://language-bay.blogspot.com/2017/02/tydzien-ksiazki-roald-dahl.html

6-mar (pon), godzina: 10:00
Szwecjoblog – Tydzień Książki
http://szwecjoblog.blogspot.com/2017/03/tydzien-ksiazki.html

7-mar (wt), godzina: 10:00
Moja Alzacja – „Chwała mojego ojca”, najlepsza książka o Prowansji
http://mojaalzacja.pl/chwala-mojego-ojca-recenzja/

Suahili online – Tradycyjna literatura suahili
http://suahilionline.blogspot.com/2017/03/tradycyjna-literatura-suahili.html

Français mon amour – Wokół książki po francusku
http://francais-mon-amour.eu/2017/03/wokol-ksiazki-po-francusku/


ranking książek Donaldson, ulubione książki Donaldson, najlepsze książki Donaldson