Słowo, które mnie prześladuje
Macie czasem tak, gdy uczycie się języka, że pewne słowo / słowa was prześladuje/ą? Nie będzie to żadna historia z dreszczykiem, choć jak po raz kolejny ostatnio spotkałam to słowo to dreszczyk emocji był, ale raczej poczułam złość niż strach.
Mam takie słowa, że gdy się mi gdzieś nawiną to wiem, że już je widziałam, wiem, że już je zapisywałam, ale kurczę nie pamiętam co to słowo znaczy. Czy wy też tak macie? Jakich słów nie możecie zapamiętać?
Mam tak często czytając książkę, że co raz pojawia się słowo (pewnie charakterystyczne dla powieści, wątku) a ja widząc je wiem, że niedalej jak wczoraj sprawdzałam jego znaczenie w słowniku (i zanotowałam) a dziś znów nie mam pojęcia co oznacza. Wrr.
Swojego ostatniego prześladowcę postanowiłam wykorzystać we wpisie mając nadzieję, że to pomoże mi raz na zawsze go zapamiętać.
Słowo, które mnie ostatnio prześladuje to eerie /ˈɪəri/. Na stronie słownika Oxford można posłuchać wymowy
Hmm teraz widzę, że mogę mieć problem z zapamiętaniem tego słowa, bo moje 2 najczęsciej używane słowniki prezentują to słowo w trochę innym kontekście.
Według Longman Dictionary of Contemporary English (fifth edition 2009) eerie to adj. (przymiotnik) oznaczający strange and frightening. Jako synonim podali –> FRIGHTENING
Wygląda na to, że eerie to przerażający
Mój drugi najczęściej używany słownik to Oxford Advanced Learner’s Dictionary (7th edition 2005) a wg. niego eerie to adj. (przymiotnik) oznaczający strange, mysterious and frightening. Jako synonim podali – UNCANNY (nieprawdopodobny)
A jako przykład podano an eerie yellow light oraz I found the silence underwater really eerie.
Wygląda na to, że eerie to raczej dziwny, tajemniczy
Mój słownik kolokacji Oxford Collocations for students of English (2010) rónież nawiązuje do ciszy podając przykład:- A silence so long that it was almost eerie.
Oraz:
This place has a distinctly eerie atmosphere.
Poniżej jeszcze kilka przykładów ze słowników internetowych. Eerie w zdaniach:
„an eerie feeling of deja vu„
„The evening sun made eerie shapes in the forested landscape.”
„The author speculated that the tips bore an eerie similarity and law enforcement personnel questioned about the coincidences confessed an inability to understand how the tipster obtained his or her knowledge.”
„The small man with white irises drew near her, his eerie, unblinking gaze making her uncomfortable.”
„Two uniformed officers stood on the doorstep, the flashing blue light on top of their car washing them in an eerie glow.”
„I had come into the house I had thought there was something eerie about it.”
Mam nadzieję, że taraz zapamiętam to słowo. Właściwie przygotowując wpis już czułam, że je czuję 😉
A jak tam u Was? Macie jakieś słowa, których nie możecie zapamiętać? Zajrzyjcie do notatek 😉 i podzielcie się. Jak próbujecie zapamiętywać takie słowa?
To na razie. Następny wpis za tydzień w sobotę (wpis prezent dla Waszych dzieci, z materiałami do wydruku). Wpis już gotowy, ale opublikuję tuż przed Dniem Dziecka a najbliższy tydzień robię sobie wolne od bloga. Muszę się pouczyć, dokształcam się w nowej dla mnie dziedzinie i nawet już nie humanistycznej ;-(
O, jakie śliczne słowo 🙂
MANAGE… przecież znam, setki razy się z nim spotkałam… a jak się ponownie spotykam to jakbym widziała pierwszy raz… za nic w świecie nie chce wejść do głowy i to najlepiej tak raz na zawsze….
Znam ten wyraz, też mnie kiedyś prześladował i za nic nie mogłam go wyłapać z kontekstu (czytając książkę starałam się zaglądać do słownika tylko w najbardziej beznadziejnych przypadkach), a potem sam jakoś wszedł mi do głowy.