Historia Keep Calm …


Dziś chcę Wam przedstawić historię pewnego znanego plakatu, którego przeróbki na dobre zadomowiły się na wszelkiego rodzaju gadżetach i pamiątkach w UK.
Na początku pokażę Wam filmik z U-tube, który przedstawia tę historię. Na podstawie filmiku można zrobić ciekawą lekcję języka angielskiego. Wynotowałam kilka pytań do filmiku oraz pokazuję odpowiedzi. Myślę, że jest wiele tematów do dyskusji, które można by poruszyć na takiej lekcji. Jeśli jesteście nauczycielami to na pewno macie dość kreatywności by potraktować ten filmik i pytania jako inspirację. Sky is the limit!
Tym, którzy nie uczą a filmiku do końca nie rozumieją publikuję na końcu streszczenie. Historia wszechobecnego plakatu i jego przeróbek jest bardzo ciekawa. Enjoy!

1. When and why was the now-famous poster originally designed?
2. Whose crown was presented on the posters?
3. How many posters did actually go to production?
4. Was the poster “Keep calm…” popular when it was originally produced?
5. Where was the poster rediscovered?
6. The bookshop shown in the video is located in a building that used to be what?
7. Why do you think this message „from a bygone decade” has „so much appeal and resonance now”?

Freedom_is_in_Peril_Defend_it_with_All_Your_Might-_Poster-706657

1. In the spring of 1939. They were propaganda posters published to ‘offer public reassurance in the dark days that lay ahead’.
2. King George the sixth
3. ‘3’
4. No, it was not shown to the public
5. It was found in a second-hand book shop called Barter books in the north east corner of England.
6. Railway station
7. Because it ‘offers warm-hearted massage that sparks confidence in others during difficult times and it is something that should have never fade in fashion – keep calm and carry on.”

Keep calm and..” – tak zaczyna się hasło wypisane prostą czcionką na plakatach, które można zobaczyć na całym świecie na wszelkiego rodzaju gadżetach, koszulkach, kubkach itp. A także w Internecie pod postacią różnych memów. Wszystkie one pochodzą od plakatu powstałego przed kilkudziesięciu laty w Wielkiej Brytanii, na którym widniał napis „Keep calm and carry on” – „Zachowaj spokój i działaj dalej”. Jaka jest historia jego powstania?

keep calm mix

W 1939 r. brytyjski rząd zlecił przygotować serię propagandowych plakatów, które podtrzymałyby morale obywateli w trudnych, wojennych czasach. Ostatecznie do produkcji trafiły trzy projekty z trzema hasłami. Na pierwszym napisano: „Twoja odwaga, twoja pogoda ducha, twoja determinacja przyniesie nam zwycięstwo” Your Courage, Your Cheerfulness, Your Resolution Will Bring Us Victory. Na drugim zamieszczono apel: „Wolność jest zagrożona, broń jej z całą mocą” Freedom Is In Peril, Defend It With All Your Might. Trzeci plakat głosił po prostu : „Zachowaj spokój i działaj dalej„.

Plakaty wysłano do druku w sierpniu 1939 roku. Pierwsze dwie wersje można było zobaczyć na murach i witrynach w całym kraju. Trzeci plakat zachowano na najgorsze, ale nigdy nie został on wykorzystany na masową skalę. Plakat odszedł w zapomnienie aż do 2000 r. , gdy właściciel księgarni Barter Books w natknął się na jego oryginał.

Powieszony na ścianie plakat wzbudzał takie zainteresowanie, że w końcu właściciele zdecydowali się sprzedawać jego reprodukcje.

http://www.bluecotton.com/images/infographic/bnr_862.jpg

Spodobał Ci się ten wpis? Polub więc mojego bloga na Facebooku lub zapisz się na newsletter lub obserwuj na Zblogowani.

PhotoFunia-1438188166