u-tubowe książki nie tylko czytane

Przed Wami kolejny wpis z działu „Dla mam”. Tych, którzy czekają na coś z Business English już niedługo zaczynam nową serię 😉 . Taką mam przynajmniej nadzieję, bo choć wpisy z serii już na brudno napisane, to nie wiem jak się wyrobię z ich dopracowaniem. Ostatnio cierpię na chroniczny brak czasu, zaczynam nową pracę, mam drobne problemy zdrowotne i nie mogę przysiąść by coś merytorycznego i językowego napisać. Mamą być nie przestaję i od tych tematów uciec nie mogę, więc w nawiązaniu do ostatniego posta o tym jak wykorzystuję filmiki „read-aloud books” z u tuba (patrz tu) postanowiłam podzielić się jeszcze kilkoma filmikami, tym razem nie tylko po prostu czytanych książek.  Filmiki czytanych książek, które pokazałam Wam w ostatnim poście przerobiłam głownie na mp3. Filmiki, które pokażę Wam dziś to już nie tylko przewracane i czytane karty książki, ale swoista animacja. Ilustracje identyczne jak w książkach ożywiają, dodane są efekty dźwiękowe i choć nie jest to jeszcze kreskówka to polecam zachować je właśnie w postaci filmu 😉

E. Cale- The Very Hungry Caterpillar – pozycja której nie trzeba chyba już nikomu przedstawiać. Książeczka na swój status „pracuje” już 45 lat. Pokazuję wam filmik z u-tuba, który nie jest zwykłym czytaniem książki, ale dodane są animacje uatrakcyjniające odbiór książeczki. Jak ściągnąć filmik z u-tuba lub samo mp3 pokazałam Wam w poprzednim wpisie. 

WP_20160329_12_31_42_ProJeśli chodzi o gąsienicę to  na jej temat znajdziecie miliony materiałów na stronach i blogach. Moja wersja gąsienicy jest po polsku, ponieważ Ala dostała książeczkę w prezencie. Nie przeszkadza mi to jednak, bo czytam ją jej po polsku, a opowiadam po angielsku, a odkąd mam laminator zbieram materiały, które jeszcze bardziej urozmaicają przygodę z książką. 
Moje materiały pochodzą głównie z bloga Way to Master English (bingo i flashcards) z Head Full of Ideas (cykl rozwojowy gąsienicy, dni tygodnia i gra planszowa) oraz z tej strony (food diary, pod reklamą link do darmowego pliku typu zip) ale są też materiały do nauki francuskiego (znów na FHoIdeas) materiały po polsku do nauki czytania i liczenia (na Rany Julek) materiały około-tematyczne o gąsienicy (this reading mama) i multum innych 😉 . 

Hen’s pens – phonics od Usborne – jakiś czas temu wpadła mi w ręce w second handzie książeczka typu phonics od Usborne. Okazało się, że jest obecnie jedną z nielicznych, którą Ala da sobie przeczytać nie schodząc mi z kolan. Mam też inne, bardzo proste książeczki po angielsku, ale żadna nie działa tak jak ta. Może to proste wyrazy, rymy lub otwierane flapy tak ją interesują. Książeczki phonics (nie tylko od Usborne) są tak napisane by ułatwić czytanie dzieciom, małym native speakerom. Książeczki zawierają więc dużo prostych wyrazów z jednym fonemem i sporo rymów a sposób czytania dłuższych wyrazów jest wytłumaczony na końcfotor_(28)u książeczki. Jeśli myślicie, że phonics to może być dobry pomysł dla waszego dziecka to w Bargain Shop na Book Depository, gdzie jest zawsze darmowa przesyłka do Polski trwa akurat promocja na nową serię phonics (są za 10 zł tu link) stara seria jest natomiast dostępna w formie filmików na U-tube. Bardzo się cieszę, że znalazła się tam tez ta którą mamy w formie papierowej:

 

Horray for fish – kolejny filmik zrobiony na podstawie książki. Książki nie mamy, a o dzieciach kochających ten filmik dowiedziałam się od Marysi z bloga Head Full of Ideas podczas jej szkolenia Exciting Teaching. Jest to obecnie ulubiona tabletowa pozycja Ali, przebiła nawet świnkę Peppę! Cieszę się, że ją ściągnęłam, bo jeszcze tydzień temu była dostępna na U-tube a dziś wersja z głosem jest już tylko na Vimeo. A propos czy z Vimeo też da się ściągnąć filmik?

Hooray for Fish! by Lucy Cousins from Candlewick Press on Vimeo.

Pollar bear, polar bear what do you hear – książka z efektami dźwiękowymi. Książki w formie papierowej jeszcze nie mamy, ale filmik już jest jednym z ulubionych 😉