My znajdziemy na wszystko paragraf a oni …. słowo


Mówi się u nas daj mi człowieka a znajdę na niego paragraf (po ostatnich problemach Pana Stanisława Kujawy widać że powiedzonko bynajmniej się nie przedawniło). W angielskim mam wrażenie mówi się opisz mi sytuację a ja ci ją streszczę jednym słowem. Ucząc się angielskiego napotykałam wiele wyrazów, które tłumaczyć na polski trzeba było całymi zdaniami. Dziś kilka z nich, gdzieś tam wynalezionych w notatkach. Jest ich o wiele więcej i pewnie jeszcze wrócę do tematu.

Pierwsze słowo zostało spopularyzowane przez film z 2001 o polskim tytule „Igraszki losu” a po angielsku:

Serendipity– dar dokonywania przypadkowych odkryć

Ramraiding – wjechanie samochodem w szybę wystawową sklepu w celu okradzenia sklepu

Ram-Raiding-Autoline
Joy-riding – kradzież samochodu (zazwyczaj luksusowego) po to tylko aby się nim przejechać (szybko i karkołomnie) a potem zostawienie go gdzieś aby policja mogła go znaleźć (o ile się go nie rozbije podczas takiej jazdy)

'Now, Mr Jones, I'd like you to hotwire the ignition.'

Na obrazku przy okazji pojawiło się słowo hotwire  czyli uruchamiać samochód przez zetknięcie odpowiednich przewodów (może i u nas jest na to jakiś gryps? w końcu Polacy z tego słyną ;-( )

Junket – podróż sponsorowana z pieniędzy rządowych (co niektórzy politycy wiedzą coś na ten temat)


[Carcoon – używanie samochodu do innych celów niż jeżdżenie (nocowanie? sex?) –> słowo to dawno temu skądś wynotowałam ,miałam je w swoim zeszycie, ale nic w necie nie mogę znaleźć na ten temat, może źle przepisałam, nie wiem]

Carcake – czapa śniegu na dachu samochodu, ominięta przy zgarnianiu śniegu (właściciel odkurzył szyby ale zapomniał o dachu)
– On the highway, I swerved to avoid an airborne carcake which had just blown off the car in front of me.

Rubber necker – osoba ,która pierwsza leci do wypadków aby się pogarbić, ogólnie też oznacza gapia.
MjAxMy00NDQyNjM2Y2E1ZWQzYzYwEarworm – rytm lub piosenka, którą np. niedawno słuchaliśmy i tak wbiła się do głowy że ciągle ją nucimy

Zapraszam do komentowania, może wy znacie tego typu słowa?